| Processor | AMD Ryzen 7-6800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 512 GB PCIe SSD | |
| Battery | 46Whr Non-Removable Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Xiaomi Mi Notebook Pro 15 AMD 2022 |
|---|---|
| Model | Mi Notebook Pro 15 AMD 2022 |
| Price | Tk 22,922 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | No |
|---|
| Network Type | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
|---|
| Display Type | FHD 5.75mm border, 81.2% screen ratio 178° wide viewing angle, 250nits brightness, high-definition anti-glare |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 228 mm x 17.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.5 Kg |
| Body Build | Material: Polycarbonate with brushed metallic finish |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7-6800H Processor |
| Generation | No |
| Ram | 16 GB DDR4 3200MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 512 GB SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | AMD Radeon Vega 8 |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 46Whr Non-Removable Lithium-ion battery |
| Battery Backup | 10-Hour all day battery |
| Audio | Stereo Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Array Microphone |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Combo-Jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
| Bluetooth | Yes, 5.0 wireless technology |
| USB | USB 3.0 interface x 2,5Gb/s transfer speed, support data transfer USB 2.0 interface x 1; 3.5mm headphone microphone jack x 1; HDMI interface x 1 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Full-size keyboard, 19mm large key spacing, 1.3mm keyway, 107mm 65mm |
Awesome build quality.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.5 inches 2K IPS backlight Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 5000mAH battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →